“Yerli üretim kültürünü inşa etmek zorundayız”

Genel merkezlerinin “İllerdeki ekonomik durum” konulu inceleme çalışması kapsamında Kastamonu’ya gelen CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’yle birlikte gerçekleştirdiği ziyaretler dün de sürdü.

  • KESOB ziyareti sonrasında konuşan Baltacı, Yerli tüccar sattığı malı, sattığı fiyattan yerine koyamıyor, ekonomiye güvenemiyor. Bunun sorumlusu bu güveni veremeyen iktidardır. Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkmalıyız. Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkacağız. Yerli üretim kültürünü inşa etmek zorundayız yoksa zamların önüne geçilemez” dedi.

 

CHP genel merkezinin “illerdeki ekonomik durum” konulu inceleme çalışması kapsamında ilimize gelen İzmir Milletvekili Atila Sertel, temaslarınıdün de sürdürdü.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar ve CHP İl Sekreteri Mehmet Sezer’den oluşan CHP heyeti dün de ilimizde faaliyet gösteren odaları ziyaret etti.

Yaşanan ekonomik krizi ve bu krizden çıkışın çözüm yollarını içeren parti önerilerini anlatmak için KATSO, Belediye-İş, Köy-Koop, KESK, KASİAD, Kamu-Sen, MÜSİAD ve KESOB’u ziyaret eden CHP heyeti, oda yetkililerine Türk ekonomisinin son dönemde yaşadığı krizin nedenleri ile ilgili bilgi verdi.

Ekonomide yanlışlar yapıldığını dile getiren Atila Sertel, “2014’teki ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 68 oldu. Faizdeki artış ise yüzde 15 olmuştur” dedi.

Milletvekili Atila Sertel, “ABD yaptırımlarından en fazla etkilenen ekonomi neden Türkiye ekonomisi olmuştur?” sorusunun cevabı olarak “2014’ten sonra AKP Genel Başkanı’nın tek adamlık hevesi, popülist politikaları ön plana çıkarırken otoriterleşme sürecini de hızlandırdı. İhtiyaç duyulan yapısal reformlar ertelendi, yapılmış olanlarda da geriye gidildi” ifadesini kullandı.

“ÜRETİMİ YENİDEN İNŞA EDEMEZSEK

ZAMLARIN ÖNÜNE GEÇEMEYİZ”

Yaşanan ekonomik krizin faturasının işçiye, memura, esnafa, çiftçiye ve emekliye kesildiğini ifade eden CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise “16 yıldır rantçı sermayeyi destekleyip yerli üretimi bitirenler ve paradan para kazanan yandaşlarının yol açtığı bu ekonomik krizin faturası; işçiye, memura, esnafa, çiftçiye ve emekliye kesiliyor. Çözüm için ekonomideki yapısal sorunların temeline inmeli, günlük çözümler üreten politikalar yerine kalıcı çözümler üreten politikalar belirlemeliyiz. Tüketim kültürünü kenara bırakıp, üretim kültürünü hızla yeniden inşa edemez, yerli üretimi ve onu destekleyen yan kolları bir an önce canlandıramazsak, krizin ve cep yakan zamların önüne geçemeyiz” dedi.

“ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yerli tüccarın ekonomiye güveninin azaldığını ifade eden Milletvekili Baltacı, “Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret ettik. Yerli tüccar sattığı malı, sattığı fiyattan yerine koyamıyor, ekonomiye güvenemiyor. Bunun sorumlusu bu güveni veremeyen iktidardır.  Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkmalıyız. Yerli tüccar sattığı malı, sattığı fiyattan yerine koyamıyor, ekonomiye güvenemiyor. Bunun sorumlusu bu güveni veremeyen iktidardır.  Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

“EKONOMİ HER TÜRLÜ DIŞ ETKİYE KARŞI KORUMASIZ KALDI”

Türkiye ekonomisinin dış etkilere karşı korumasız kaldığını ifade eden Hasan Baltacı, “ABD Başkanı Trump’ın Kongre’ye Meksika sınırına duvar inşa etme resti sonrasında Meksika Pezosu bir ayda yüzde 5’ten fazla değer yitirirken, Türk Lirası ise Brunson krizinden bu yana yüzde 30’a yakın değer yitirdi.Demek ki dış baskılara direnebilmek için, ‘Trump yaptı’ diye sızlanmaktan vazgeçip, kendi evimizi bir an önce düzene sokacak bütüncül bir programı hemen devreye almak gerekiyor. Türkiye dış politikada komşularla sıfır sorun derken sorun yaşamadığı komşusu kalmadı. Jeopolitik riskler arttı. Yatırımcıları çekmekte çok önemli olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade ve basın özgürlüğü bu süreçte ciddi yaralar aldı” ifadelerini kullandı.

“İSRAFTAN KAÇINMALI, TASARRUF YAPMALIYIZ”

Hasan Baltacı, partisinin ekonomik krizden kurtulmak için hazırladığı çözüm önerileriyle ilgili ise şunları sıraladı:

“Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir. Dolar esas alınarak yapılan ihaleler süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir. Kamu İhale Yasası değiştirilmelidir. Sayıştay uluslararası standartlarda denetim yapmalıdır. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Dış Politika 180 derece değişmelidir. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır.”

524 kez okundu.