Başkanımızın Yeni Yıl Mesajı.

Sevinç ve üzüntüleriyle 2019 yılını geride bırakırken, umut ve beklentilerle dolu yeni bir yıla daha girmenin mutluluğu içerisindeyiz.

 Her yeni yıl, iyimserliğin ve umudun yeniden canlandığı, daha iyi bir yaşam yolundaki beklentilerin arttığı ve gerçekleşmesi istenilen yeni dilekleri de beraberinde getirir.

 Bizler de hep beraber yeni yılda yeni umutlar ve yeni adımlarla yola devam edeceğiz.2020 yılında birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel çalışmaları gerçekleştireceğimize inanıyorum.

 Mutluluğun, umudun, sağlık ve bereketin bol olduğu 2020 yılının ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyaya barış, sevgi ve mutluluk getirmesi dileği ile tüm Daday’lı hemşirelerimizin yeni yılını kutluyor, saygılar sunuyorum.

 

Başkanımızın 10 Kasım Mesajı.

Türkiye Cumhuriyetinin istikrar içinde büyümesi ve demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmesi için yılmadan yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle, vefatının 81. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum.

Başkanımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimiz başta olmak üzere; milletimizin birliği ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak uğruna hayatını kaybeden sivil, asker ve polislerimizi saygı ve rahmetle anıyor; gazilerimize hayatları boyunca esenlik diliyorum.

“ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.”

 

İSTANBUL TANITIM GÜNLERİNDE DADAY’DA YERİN ALDI..

İstanbul Maltepe’deki Etkinlik Alanı’nda 13.’sü düzenlenen Geleneksel Kastamonu Tanıtım Günlerinin açılışı bu gün yapıldı.Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ana başlığında Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin 450. Vuslat Yılı ve İstiklal Yolu’nun öneminin vurgulandığı etkinlikte gıda güvenliği standartlarına da önem veriliyor. Açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra ilçe belediye başkanlarının yaptığı tanıtım günlerinde Daday Belediyesi de yerini aldı. Belediyenin yanı sıra Daday’a ait yöresel tat ve ürünlerin sergilendiği tanıtım günleri dört gün boyunca sürecek. Açılışın ardından bir çok bürokrat ve siyasetçinin ilgi gösterdiği Daday standı ziyaretçi akınına uğradı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas- Der) Genel Başkanı Remzi Şen, “Kastamonu tanıtımını amacına uygun gerçekleştirmek üzere İstanbul’da geleneksel olarak düzenlediğimiz tanıtım günlerimizde bu yıl içeriğimiz daha da dolu olacak. Geçtiğimiz yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen ilimizin bu unvanını ziyaretçilerimize aktaracağız. Anadolu’nun dört manevi muhafızından biri olan Kastamonulu Şeyh Şaban-ı Veli’nin bu sene vuslatının 450. yılı olması dolayısıyla özel içerikler hazırlayacağız” dedi.

 

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNDEN BELEDİYE PROJELERİNE TAM DESTEK…

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Çelebi, Sevda Erden Kılıç, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin Daday’ı ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı il ziyaretlerini değerlendirmek amacıyla Kastamonu’ya gelen milletvekilleri Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş’ın daveti üzerine Daday’a gelerek incelemelerde bulundular. İlçe girişinde Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kayabaşı, İGM Üyesi Atila Bayram Pirci, Kadın Kolları Başkanı Yasemin Erdoğdu Belediye Meclis Üyeleri tarafından karşılanan milletvekilleri önce Atatürk’ün ziyaret ettiği Seydibeyoğlu konağını ziyaret ettiler. Ardından Belediye binasına gelen milletvekilleri, Başkan Taş’tan çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler aldılar. Belediyenin tüm projelerine tam destek sözü veren milletvekilleri ardından ilçeden ayrıldılar.

DADAY’DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUSU…

Mustafa Kemal Atatürk’ün 94 yıl önce Daday’ı ziyaretleri ve 30 Ağustos Zafer Bayramının 97. Yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Daday Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen ” Zafer At Yarışları” gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanında Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulması ile başlayan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Neslihan Bozkurt yaptı. Ardından İhsangazi Kaymakamı ve Daday Kaymakamvekili Ümit Fırat Böçkün Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bş.Çvş. Mustafa Atacan ve İlçe Emniyet Amirvekili Komiser Yardımcısı Yasemin Acar kaymakamlık makamında kurum müdürleri ve kuruluş başkanlarının tebriklerini kabul ettiler. Programın kutlama programı ve yarış gösterileri ise her yıl olduğu gibi Kelebek Çayırında yapıldı.Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, il ve ilçe protokolünün katılımı ile,Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen atlar ve jokeyleri, çeşitli kategorilerde dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Düzenlenen programa ayrıca; CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İhsangazi Kaymakam Vekili ve aynı zamanda Daday Kaymakamı Vekili Ümit Fırat Böçkün, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İlçe Belediye Başkanları, Geleneksel Spor Dalları Federasyon As Başkanı Günal Genç,. Kastamonu Daday Derneği Başkanı Hasan Kara ve Yönetimi YSK Yeni Sultangazi Başkanı Ahmet Kurukalp ve Yönetimi,kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, yaklaşık 30 yıldır Daday’da yapılan at yarışlarının bu gün yeni birisini daha yapmaktan onur ve gurur duyduklarını bildirerek, bu festivalin düzenlemesinde emeği geçen başta belediye personeli olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

Vali Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Kılık ve kıyafet İnkılabının 94. Yıl dönümü dolayısıyla yaklaşık 8 gündür törenler icra etmekteyiz ve bu törenlerde hem şehitlerimizi andık, hem gazilerimize teşekkür ettik, o günlerde yaşananları hatırladık. Bu vatanın ve bu ülkenin bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ve o savaşa gönülden katılan Kastamonu halkı tarafından hangi koşullarda, hangi şartlarda bağımsızlığa kavuşturulduğu ve bizlere hediye edildiğini en azından gelecek nesillere de aktarma fırsatı bulduk. Bugün bu törenin artık sonuncu günündeyiz. Bugün Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Şapka ve Kılık Kıyafet İnkılabının törenleri finalini, icra ediyoruz. Yine Kurtuluş Savaşımızı zaferle sonuçlandıran 30 Ağustos zaferini kutluyoruz. Dolayısıyla bugün aslında biz törenlerimizin finallerini Daday’da gerçekleştiriyoruz. Onun için Daday’da ki törenler bizler açısından daha farklı öneme sahip ve bugün de burada görüyorum ki tam bir bizim milletimizin geleneklerinde var olan şenlik havasında bir program icra ediliyor artık işin biraz eğlenme biraz yarışma duygusunu tatma ve bu birlikteliğe bütün milletimize aşılama zamanındayız. Bu törenlerde gerçekten Kastamonu tarihini unutmadığını sekiz gün boyunca bize gösterdi. Kastamonu’nun bundan sonraki geleceğinde de tıpkı yüz yıl önce ve Kurtuluş Savaşında verilen destekte olduğu gibi yine 94 yıl önce Türk milletinin medeni dünyada yer almasını sağlayan inkılaba ev sahipliği yaptığı gibi bundan sonra da Türkiye’nin geleceğinde çok önemli yer oynayacağına ben inanıyorum. Bu duyguyu nesilden nesile taşıyacaklarına gönülden inanıyorum bugün burada Daday’da hem at yarışlarında olsun hem diğer etkinliklerde başta Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum burada bulunan tüm misafirlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Yarışmalarda yer alacak tüm yarışmacılara başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Programda Sepetçioğlu halkoyunları ekibi gösterisi, gerçekleştirilerek, bisiklet yarışı ve atletizm yarışmaları yapıldı. Ardından nefesleri kesen at yarışları gerçekleştirildi. Vatandaşların ilgi ve merakla takip ettikleri yarışlar sonucunda dereceye giren sporculara ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sağlamlaştıran büyük zaferin 97. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde huzurlarınızda bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum.
97. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecanla kutladığımız 30 ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, Anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği ulu önder başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.
30 Ağustos 1925’de Atatürk ve heyeti saat 15.20’de Dadayımıza geldiler. Mustafa Kemal Atatürk “Daday’a geldiğimden dolayı çok memnunum, doğrusunu itiraf etmek lazım gelirse, arz ederim ki, bu memnunluğun başlıca sebebi, dadaylı’ları bana ve benim gibi buraları görmemiş olanlara tanıttıranların ne kadar yanlış tanıttırdıklarını anlamış olmaklığımdır. Sizi bize başka türlü anlattılar; “buraları,cehl ve taassup içindedir ” dediler. şimdi görüyorum ve parlak yüzlerinizden anlıyorum ki bunlar çok şuursuz ve yalancı simalarmış ; ben sizden aldığım ilhamla, bugün onlardan nefret ediyorum. Benim bütün Kastamonu vilayetinde olduğu gibi, burada da gördüğüm hakikat budur; zihniyetiniz yüksek, dimağlarınız nurla doludur. Böyle olmasa, bugün gördüğüm şeklin bir günde meydana gelmesine imkan olur muydu?
Arkadaşlar sizi bize böyle tanıtan, sizi temsil edenlerden bazılarıdır. Demek ki onlar, sizin hakiki hayatınıza bigânedirler. Burada gördüklerimi Ankara’daki arkadaşlarıma anlatacağım ve aleyhinizde söylenecek sözlere karşı, sizi ve haklarınızı bizzat ben müdafaa edeceğim.
arkadaşlar! Sizden ayrılırken büyük bir vicdani haz içindeyim, bundan dolayı, size çok teşekkür ederim.” Diyerek saat 17.00’de Kastamonu ya hareket ettiler. Dadaylılar da peşinden kıyık mevkiine kadar gelmişlerdi. Daday’dan çok iyi duygularla ayrılan Atatürk kıyıkta otomobilini durdurarak indi.
“Durun şu güzel Daday’a bir defa daha bakayım! Diyerek ilçeyi uzun uzun seyretti ve tekrar vedalaşarak ayrıldı.
Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

ZAFER ŞENLİKLERİ BAŞLADI…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Daday’ı ziyaretlerinin 97. Yılı ve Zafer Bayramı şenlikleri başladı. Daday Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen şenlikler geniş protokol katılımı ile başladı. Cumhuriyet meydanında saygı duruşu ve Kastamonu Belediyesi bando takımı eşliğinde istiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Daday Halk Oyunları, Cide Halk Oyunları ve Kastamonu Sepetçioğlu ekibinin gösterileri ile devam etti. Ardından açılış konuşmasını Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş yaptı. Taş konuşmasında şenliğe katılan tüm protokol üyeleri ve vatandaşlara teşekkür ederek, herkese iyi eğlenceler dileğinde bulundu. Ardından konuşan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, şenliği düzenleyen Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ve personele teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Kastamonu Belediyesi bando takımı eşliğinde festival yürüyüşü yaparak, Atatürk’ün Daday’ı ziyaretlerinde Daday halkına seslendiği Seydibeyoğlu Konağında Dadaylı Miralay Halit Akmansü’nün adını taşıdığı resim sergisini gezdiler. Resim sergisinin organizatörlüğünü yapan emekli resim öğretmeni Halil Serdar Bıyıklı’dan bilgiler alan protokol üyeleri ardından festival programı kapsamında düzenlenen halk konserine katıldılar. Cumhuriyet Meydanında yoğun katılımla gerçekleşen halk konserinde Kastamonulu sanatçılar, Hande Haktan ve Mete Tafracı birbirinden güzel şarkı ve türküleri seslendirerek tüm vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattılar. Programda ayrıca resim yarışmasında dereceye giren çocuklara çeşitli ödüller verildi. Toplamda üç gün sürecek olan ve yarın Sıtkı Akın ve Nilgün Kızılcı konseri ile devam edecek olan halk konseri, Perşembe günü akşam Sevgi Dinçer ve Gökhan Güney konseri ile sona erecek.