Mustafa Kemal Atatürk’ün 94 yıl önce Daday’ı ziyaretleri ve 30 Ağustos Zafer Bayramının 97. Yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Daday Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen ” Zafer At Yarışları” gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanında Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulması ile başlayan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Neslihan Bozkurt yaptı. Ardından İhsangazi Kaymakamı ve Daday Kaymakamvekili Ümit Fırat Böçkün Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bş.Çvş. Mustafa Atacan ve İlçe Emniyet Amirvekili Komiser Yardımcısı Yasemin Acar kaymakamlık makamında kurum müdürleri ve kuruluş başkanlarının tebriklerini kabul ettiler. Programın kutlama programı ve yarış gösterileri ise her yıl olduğu gibi Kelebek Çayırında yapıldı.Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, il ve ilçe protokolünün katılımı ile,Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen atlar ve jokeyleri, çeşitli kategorilerde dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Düzenlenen programa ayrıca; CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İhsangazi Kaymakam Vekili ve aynı zamanda Daday Kaymakamı Vekili Ümit Fırat Böçkün, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İlçe Belediye Başkanları, Geleneksel Spor Dalları Federasyon As Başkanı Günal Genç,. Kastamonu Daday Derneği Başkanı Hasan Kara ve Yönetimi YSK Yeni Sultangazi Başkanı Ahmet Kurukalp ve Yönetimi,kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, yaklaşık 30 yıldır Daday’da yapılan at yarışlarının bu gün yeni birisini daha yapmaktan onur ve gurur duyduklarını bildirerek, bu festivalin düzenlemesinde emeği geçen başta belediye personeli olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

Vali Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Kılık ve kıyafet İnkılabının 94. Yıl dönümü dolayısıyla yaklaşık 8 gündür törenler icra etmekteyiz ve bu törenlerde hem şehitlerimizi andık, hem gazilerimize teşekkür ettik, o günlerde yaşananları hatırladık. Bu vatanın ve bu ülkenin bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ve o savaşa gönülden katılan Kastamonu halkı tarafından hangi koşullarda, hangi şartlarda bağımsızlığa kavuşturulduğu ve bizlere hediye edildiğini en azından gelecek nesillere de aktarma fırsatı bulduk. Bugün bu törenin artık sonuncu günündeyiz. Bugün Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Şapka ve Kılık Kıyafet İnkılabının törenleri finalini, icra ediyoruz. Yine Kurtuluş Savaşımızı zaferle sonuçlandıran 30 Ağustos zaferini kutluyoruz. Dolayısıyla bugün aslında biz törenlerimizin finallerini Daday’da gerçekleştiriyoruz. Onun için Daday’da ki törenler bizler açısından daha farklı öneme sahip ve bugün de burada görüyorum ki tam bir bizim milletimizin geleneklerinde var olan şenlik havasında bir program icra ediliyor artık işin biraz eğlenme biraz yarışma duygusunu tatma ve bu birlikteliğe bütün milletimize aşılama zamanındayız. Bu törenlerde gerçekten Kastamonu tarihini unutmadığını sekiz gün boyunca bize gösterdi. Kastamonu’nun bundan sonraki geleceğinde de tıpkı yüz yıl önce ve Kurtuluş Savaşında verilen destekte olduğu gibi yine 94 yıl önce Türk milletinin medeni dünyada yer almasını sağlayan inkılaba ev sahipliği yaptığı gibi bundan sonra da Türkiye’nin geleceğinde çok önemli yer oynayacağına ben inanıyorum. Bu duyguyu nesilden nesile taşıyacaklarına gönülden inanıyorum bugün burada Daday’da hem at yarışlarında olsun hem diğer etkinliklerde başta Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum burada bulunan tüm misafirlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Yarışmalarda yer alacak tüm yarışmacılara başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Programda Sepetçioğlu halkoyunları ekibi gösterisi, gerçekleştirilerek, bisiklet yarışı ve atletizm yarışmaları yapıldı. Ardından nefesleri kesen at yarışları gerçekleştirildi. Vatandaşların ilgi ve merakla takip ettikleri yarışlar sonucunda dereceye giren sporculara ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

967 kez okundu.