Daday Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Daday Belediye Başkan Adayı Hasan Fehmi Taş tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Kadın ve Demokrasi Buluşması” büyük ilgi gördü.
Ses sanatçıları; Ahmet Ayverdi, Hande Haktan ve Gülşah Toruk’un sahne aldığı Alişler Düğün Salonu’nda ki program, 8 Mart pastası kesilmesiyle başladı. Dadaylı kadınlar yaklaşık 3 saat süren programda gönüllerince eğlendi. Programda CHP Daday Kadın Kolları Başkanı Yasemin Erdoğdu sanatçılara çocuk çiçek takdim etti.
Dadaylı kadınları bir araya getiren etkinliğin açılışına; CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman ve CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Nermin Güney de katıldı. Açılış konuşmasını yapan CHP Daday Kadın Kolları Başkanı;
YASEMİN ERDOĞDU:
“HERŞEY KADININ ESERİDİR”
CHP Daday İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Erdoğdu programın açılışında yaptığı konuşmada kadınların toplumun en etkili yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsuru olduğuna dikkat çekti ve “Demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit olanaklardan faydalanıyor olmaları büyük önem taşımaktadır. Kurtuluş savaşında düşman işgaline karşı ülkesini canını ortaya koyarak koruyan cepheye top ve mermi yetiştiren Anadolu kadını adını tarihe kahramanlığıyla, cesaretiyle, fedakârlığıyla yazdırmıştır. Kadınlarımız cumhuriyet ve demokrasiyle birlikte haklarının büyük bir bölümüne kavuşmuştur. Şunu iyi bilmek gerekir ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir. Ancak ülkemizde kadınların pek çok sorunu var. Öncelikle kadına yönelik şiddeti; töre, gelenek, namus davası adı altında meşrulaştırmaya kalkan zihniyeti bir kadın ve bir anne olarak reddediyor ve kınıyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Türk kadını yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıktır.’ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.
CHP Kastamonu Kadın Kolları Başkanı;
HAKİME SALMAN:
“BİZLER, İKTİDARIN MAKBUL KADIN
TARİFİNE SIĞMAYARAK, GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN
EMEĞİMİZE HEP SAHİP ÇIKACAĞIZ”
CHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman da konuşmasında iktidarı sert cümlelerle eleştirdi ve kadınların hayal ettiği Türkiye’nin ancak yerellerde doğrudan demokrasinin hayata geçirilmesiyle, halkla birlikte yönetim anlayışının vücut bulmasıyla, katılımcı, hesap verebilir ve şeffaflık ilkesini benimseyen belediyecilik anlayışıyla kurulabileceğine işaret etti.
Salman, “8 Mart; kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel ve benzeri yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesidir. İktidar kadın düşmanlığında sınır tanımayan, kadına ve çocuğa yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü ve ensesti verdiği fetvalarla meşru göstermeye çalışırken, ‘İkiyüzlü ahlakınız batsın’ diyen kadınlar olarak haykırmaya devam ediyoruz. Fıtratımızı erkeklerle eşit görmeyen, annelik dışında bize yaşam şansı bırakmayan, sermayeye ucuz emek olarak bizleri değerlendiren, cinsiyetçi eğitim sistemi içerisinde kadınların rengini görünmez kılan erkek sisteme karşı 8 Mart bizim için tüm dünya kadınlarıyla dayanışmanın adıdır. Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize yönelik tüm saldırılara karşı direnen kadınları Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bir kez daha selamlıyoruz. Ne giyeceğimize, nasıl yaşayacağımıza, kaç çocuk doğuracağımıza karışanlara, bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz üzerinde tahakküm kurmaya çalışanlara, makbul kadın yaratmaya çalışanlara oy yok! Laiklik ilkesini ortadan kaldırmayı, kadınların kendi hayatlarının öznesi olmalarını ve karar alma mekanizmalarına katılmalarını engellemeyi, gerici politikalarla kadını eve kapatmayı, kamusal alandan dışlamayı şiar edinenlere, eşitsizliği fıtrattan görüp meşru göstermeye çalışanlara, kadını kul-köle görenlere oy yok! Son 17 yılda kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 artış göstermiş olmasından sorumlu olanlara, kadın cinayetlerini ve cinsel saldırıları cezasız bırakanlara, kız çocuklarının evlenmesine olur verenlere, çocuk istismarcılarını affetme cüretinde olanlara oy yok! Biz kadınlar; İktidarını sürdürmek için, kendi bekasından başka bir şey düşünmeyenlere, cinsiyetçi, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı politikalar uygulayanlara mahkum değiliz. Biz kadınlar, düşlediğimiz ülkenin ancak yerellerde doğrudan demokrasinin hayata geçirilmesiyle, halkla birlikte yönetim anlayışının vücut bulmasıyla, katılımcı, hesap verebilir ve şeffaflık ilkesini benimseyen belediyecilik anlayışıyla kurulabileceğini biliyoruz. Biz kadınlar, iktidarın biat eden toplum yaratmak amacıyla makbul kadın tarifine sığmayarak, görünen ve görünmeyen emeğimize sahip çıkacağız; hayatımıza, bedenimize, kimliğimize, emeğimize sahip çıkarak Mart’ın sonunu bahara çıkaracak olanlarız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; bütün kadınları toplumsal cinsiyet eşitlikçi ve özgürlükçü ilkeler doğrultusunda seçim yapmaya Mart’ın sonunu Kastamonu’da bahara çıkartmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Daday Belediye Başkanı
HASAN FEHMİ TAŞ:
“SEÇİME 1 AY KALA GELİP ADAY
OLANLAR DADAY’A NE YAPILDIĞINI BİLMEZ”
Daday Belediye Başkanı ve CHP Daday Belediye Başkan Adayı Hasan Fehmi Taş ise Kadın ve Demokrasi Buluşması’nın açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında AKP Daday Belediye Başkan Adayı Hasan Aydemir’in Daday Belediyesi ile ilgili eleştirilerine cevap verdi.
Aydemir’den misafir belediye başkan adayı olarak bahseden ve “seçime 1 ay kala gelip aday olanlar Daday’a ne yapıldığını bilmez” diyen Hasan Fehmi Taş yeni dönemde Daday’a çok daha büyük hizmetler getireceklerinin altını çizdi.
Hasan Fehmi Taş şunları söyledi;
“Misafir belediye başkan adayının bir önceki akşam konuşması olmuş. Kurduğu cümlelerden Daday’ı tanımadığını bir kez daha gördüm, anladım. Misafir belediye başkan adayı Daday’da hiçbir çalışma yapılmadığını söylemiş. Taş üstüne taş konulmadığını, Daday’ın terk edildiğini ifade etmiş. Seçime 1 ay kala gelip aday olanlar Daday’a ne yapıldığını görmez, bilmez. Onun görmediğini Dadaylı hemşerilerimiz biliyor. Bazı projeler açıklamış. Tabi kes, kopyala, yapıştır yaptığı için çok kolay. Gidip Safranbolu’dan bir hamam resmi alıp proje olarak sunmak çok kolay. Daday’da ki işsizlikten bahsediyor kendisi. 17 yıldır bu ülkeyi yöneten partisi şimdiye kadar neredeydi? Parası çoktu da kendisi şimdiye kadar Daday’a gelip neden bir fabrika kurmadı? Ne demek taş üstüne taş konulmamış demek? Daday’da kaloriferli ev yoktu. İmarı değiştirip kaloriferli ev sorununu çözdük. Misafir belediye başkan adayının konuşma yaptığı, program yaptığı yeri Daday Belediyesi Dadaylıların hizmetine sundu. Onu bile bilmeyecek kadar Daday’a uzak. Biz Daday’a 32 kilometre alt yapı yaptık. 70 bin metrekare parke yaptık. Ben göreve geldiğimde Daday çamur içindeydi. Bunları hiç mi görmüyor musunuz? Bunlar Daday Belediyesi’nin bütçesinden yapılmadı. Ben göreve seçilmeden önce Daday için medeni dilenci olacağım demiştim. Kardeş belediyelerimiz olan; Gaziemir, Nilüfer, Bakırköy, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Maltepe ve Kartal belediyelerine teşekkür ediyorum. Bu belediyelerle kurduğumuz ikili ilişkiler sayesinde bu işleri başardık. Biz 31 Mart’ta Ankara’yı da İstanbul’u da alacağız. O zaman Daday’a çok daha büyük hizmetler getirmek için mücadele edeceğiz.”
CHP Kastamonu Milletvekili
HASAN BALTACI:
“BİRİ ÇIKIYOR VE 6 YAŞINDAKİ KIZ
ÇOCUĞUYLA EVLENİLEBİLİR’ DİYOR. BU İKTİDAR
SES ÇIKARMIYOR, GÖZ YUMUYOR”
AKP iktidarının gerici politikaları nedeniyle bugün Türkiye’de hiçbir kadının güvende olmadığını belirten Milletvekili Hasan Baltacı ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi düşman işgalinden kurtardığında, cumhuriyeti ilan ettiğinde şunu çok iyi biliyordu; “İnebolu’dan taşınan top mermisin cepheye kadınlarımız sayesinde ulaştırıldığını çok iyi biliyordu. Eğer bir ülkede kadınlar ve erkekler eşit değilse o ülkenin kalkınamayacağını, adil ve huzur içinde o ülkede yaşanamayacağını çok iyi biliyordu. Kadına değer vermişti. Önce eğitim sistemini düzenledi. Kız çocukları ile erkek çocuklarının eşit şartlarda eğitim almasının önünü açmıştı. Mustafa Kemal o günlerden bugünlere başka bir ülke hayal etmişti ama bugün geldiğimiz noktada iktidar karma eğitimi zorunlu olmaktan çıkarabiliyor. İstiyorlar ki; kız çocukları ile erkek çocukları birlikte yan yana oturup eğitim almasınlar, bir birlerini anlamasınlar, birlikte yaşamasınlar istiyorlar. Mustafa Kemal’in hayal ettiği Türkiye, kadına şiddetin yüzde bin 400 arttığı Türkiye değildi. Mustafa Kemal’in hayal ettiği ülke çocuk istismarının, cinsel istismarın, kadına tecavüzle anılacak bir ülke değildi. Bu iktidar 17 sene önce kadının emeğinin, duygularının üzerinden iktidara geldi. Türban konusunu istismar ede ede iktidara geldi. Ama bugün kadınlara söyleyebileceği hiçbir sözü kalmadı. Bugün bu ülkede hiçbir kadın güvende değildir. Televizyon kanallarında her gün yeni bir meczup boy gösteriyor. Biri çıkıyor ‘hamile kadının sokağa çıkması terbiyesizliktir’ diyor. Ertesi gün hamile bir kadın hakarete uğruyor. Bir başkası çıkıyor başka bir şey söylüyor, belediye otobüsünde şortlu bir kadın tekmeleniyor. Bir başkası çıkıyor ve ‘6 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenilebilir’ diyor. Çocuk gelinlerin sayısı katlanıyor. Ve tüm bu kötülüklere bu iktidar göz yumuyor, ses çıkarmıyor. Eğer kadını siyasette, sosyal hayatta, iş yaşamında hak ettiği yere getirmek istiyorsak yeniden bu cumhuriyetin değerlerine sarılmamız lazım. Önümüzde bir fırsat var. 31 Mart seçimi var. Daday gibi CHP’nin yönettiği huzur ve barış içinde yaşayabildiğimiz kentlerimiz ilçelerimiz var. Ben Daday Belediye Başkanımız Hasan Fehmi Taş’a teşekkür ediyorum. Bu ilçenin alt yapı sorunlarını bitirmiş midir? Bitirmiştir. Park, bahçe, sosyal donatı alanlarını yapmış mıdır? Yapmıştır. Ama en çok bizim huzurla bir arada yaşamamıza katkı sunmuştur. Bunların sayısını arttırabiliriz. Daday örneğini yaygınlaştırabiliriz.” diye konuştu.

486 kez okundu.