Daday Belediyesi, ücretsiz gelinlik ve kına gecesi elbisesi yardımında bulunarak maddi durumu iyi olmayan dünya evine girecek çiftlere destek oluyor.
Daday Belediyesi görevlilerince geçen yıl yapılan araştırmada, gelinlik ve kınalık kıyafetlerinin çok pahalı olduğu ve bu durumun çiftleri maddi açıdan zorladığı tespit edildi.
Bunun üzerine proje hazırlayan belediye yetkilileri, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş’ın desteğiyle, tarihi Köpekçioğlu Konağı evinde çeşitli bedenlerde 30 adet gelinlik ve 20 adet kına gecesi elbisesi hazırlandı.
Gelinlik ve kına gecesi elbiseleri, maddi imkanı olmayan çiftlere ücretsiz verilmeye başlandı.
Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş yaptığı açıklama da “2018 yılında araştırma ve inceleme yaparak evlenecek çiftlere ücretsiz gelinlik ve kına gecesi elbisesi yardımı yapmaya karar verdik. Gelinlik ve kına gecesi elbiselerinin pahalılığı ve çiftlerin maddi durumunun yetersiz olması nedeniyle gelinlik olmadan nikah kıyıldığını gördük. Bu sebeplerden dolayı böyle bir projeye imza attık.” dedi.
GELİNLİK FİYATLARI DAMATLARI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR..
Gelinlik fiyatlarının damat adaylarını zaman zaman zor durumda bıraktığını aktaran Başkan Taş, öncelikle Daday’da ikamet eden ve talep eden çiftlere yardımda bulunulacağını bildirdi.
Taş, yeni evlenecek ancak maddi durumu olmayan çiftlere bu hizmeti sunacaklarını kaydederek, şöyle konuştu:
“Amacımız para kazanmak veya bu gelinlikleri kiralamak değil, amacımız sosyal belediyecilik ilkesini benimseyerek insanımıza hizmet etmek. Her bedenden 30 gelinlik ve 20 kına gecesi elbisesi var.Bu yardımlarla evlenecek çiftlere yaklaşık 5 bin liralık bir destek sağlamış oluyoruz. Daha yeni yaz geldi, düğünler başlamadan evvel inşallah ihtiyaç sahiplerine, kızlarımıza bu faaliyetimizi ücretsiz sunacağız.”

Asli vazifeleri belediyecilik görevinin dışında, sosyal belediyeciliğe de ciddi önem verdiklerini dile getiren Başkan Taş, “Görev süremin 9. yılındayım. Özellikle eğitim, kültür ve spor alanında ciddi faaliyetlerimiz oldu. Büyük park ve bahçeler yaptık. Ayrıca 2018 yılı içinde bütün mahallelere çocuk parkı yaparak, tüm faaliyetlerin toplu açılışını gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

537 kez okundu.